Pierwszy taki przewodnik po Pomorzu. Powstał specjalnie dla Startupów 

Pierwszy taki przewodnik po Pomorzu. Powstał specjalnie dla Startupów 

Nowy przewodnik „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020” to kompleksowy informator o pomorskim biznesie, przygotowany z myślą o startupach. Przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami dowiedzą się, gdzie znaleźć inwestorów, najlepsze coworkingi do pracy, współpracowników i w jakich wydarzeniach biznesowych warto wziąć udział. 

Przewodnik dla startupów można pobrać na dole strony. Publikację wydał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a przygotowała ją Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości zarządzająca Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER. 

Biznesowa infrastruktura dla startupów 

Region pomorski to idealne miejsce dla startupowców. W województwie znajdują się cztery parki naukowo-technologiczne, ponad 23 coworkingi, a Trójmiasto jest drugim najważniejszym w kraju ośrodkiem rozwoju sztucznej inteligencji (wg ostatniego raportu AI Map of Poland). Ponadto co roku w Pomorskiem odbywa się ponad 11 cyklicznych wydarzeń i konferencji dla innowatorów, startupowców i pracowników nowych technologii. W 2019 roku Gdańsk i Pomorze otrzymały nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. 

– W naszym regionie startupy mają wyjątkowy wachlarz możliwości, by poszerzać swoje horyzonty w ramach licznych platform współpracy – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Obszary o największym potencjale badawczo-rozwojowym, tzw. Inteligentne Specjalizacje Pomorza, skoncentrowały się wokół technologii rozwijających gospodarkę morską, ICT, energetykę oraz zdrowie. Specjalizacje to kuźnia talentów umożliwiająca rozwój zgodny z najnowszymi trendami i globalnymi wyzwaniami. Prężnie rozwijają się takie dziedziny, jak: automatyzacja, Sztuczna Inteligencja, cyfryzacja czy zielone technologie – wymienia Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. 

Startupowcy mogą korzystać ze wsparcia, jakie dają im różne inkubatory przedsiębiorczości i akceleratory.  

– Jesteśmy przekonani, że publikacja przygotowana przez zespół Startera we współpracy z wieloma instytucjami z Pomorza będzie pomocna dla przyszłych startupów, które zazwyczaj gromadzą się wokół lokalnych Instytucji Otoczenia Biznesu. Widzimy wielki potencjał we współpracy w innymi akceleratorami, parkami technologicznymi. Ta wymiana doświadczeń pozwala nam budować społeczność a także ciekawszą ofertę wydarzeń, programów finansujących rozwój perspektywicznych inwestycji czy projektów edukacji przedsiębiorczej skierowanych do młodych innowatorów – mówi Tomasz Szymczak, Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości zarządzającej gdańskim STARTEREM. 

Najlepsze przykłady z regionu 

W publikacji „Morze nowych technologii. Pomorskie 2020” znalazła się mapa kontaktów do współpracy z instytucjami otoczenia biznesu oraz przewodnik po sposobach finansowania działalności. Startupowcy mają też do dyspozycji całą listę cyklicznych konferencji i inicjatyw, rozpoznawanych nie tylko na Pomorzu, ale i na całym świecie.  

Jedną z opisanych w publikacji ofert są niskoprocentowe pożyczki udzielane początkującym przedsiębiorcom z regionalnego programu operacyjnego i Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. – Ambicją samorządu regionalnego jest ciągłe rozwijanie środowiska sprzyjającego wzmocnieniu potencjału pomorskich startupów – mówi Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Istotą tych instrumentów finansowych jest wspieranie przedsiębiorczości, a w szczególności podmiotów bez historii kredytowej, dla których dostęp do kapitału jest najbardziej utrudniony. Bez tych środków wiele idei nie miałoby szansy na rozwój – tłumaczy Karolina Lipińska, Z-ca Dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego.  

Poza przewodnikiem po pomorskim biznesie i możliwościach rozwoju w publikacji można poznać także przykłady startupów, które doskonale funkcjonują na pomorskim rynku oraz wskazują na innowacyjność i kreatywność ich założycieli. Są wywiady, rozmowy i podpowiedzi dla innowatorów. Na przykład Mateusz Kurleto, ambasador Startupu Hansa radzi, by na początku budowania startupu skupić się na odbiorcach i grupie docelowej, a nie wyłącznie na budowaniu produktu. – Kluczowym dla sukcesu początkującego startupu jest skierowanie swojej oferty do odpowiedniej grupy docelowej, dogłębne poznanie jej potrzeb a następnie włączenie przyszłych klientów w proces tworzenia produktu, zszywając w nim metryki, które jednoznacznie dowodzą spełnienia obietnic sprzedażowych – wyjaśnia w przewodniku Kurleto. 

W publikacji można dowiedzieć się także, jak topowe pomorskie startupy dostały się do międzynarodowych projektów i jak osiągnęły międzynarodowy sukces. 

Pobierz: Morze nowych technologii. Pomorskie 2020.
Pobierz: Sea of new technologies. Pomorskie Region 2020.

 

Czytaj dalej

Infografika podsumowująca #OgarnijKryzys
Artykuł
Artykuł

Infografika podsumowująca #OgarnijKryzys

Od początku kwietnia razem z jednymi z najlepszych ekspertów na rynku, Inkubator STARTER we współpracy z Miastem Gdańsk, zrealizowali kompleksowe…

Czytaj więcej
Wsparcie dla młodego biznesu
Artykuł
Artykuł

Wsparcie dla młodego biznesu

Jedną z ekspertek projektu Ogarnij Kryzys, która wspierała przedsiębiorców w obszarze marketingu była Monika Czaplicka, założycielka agencji social media "Wobuzz"…

Czytaj więcej
“Umieśćmy uczestnika w centrum naszego planowania” rozmowa z Grzegorzem Borowskim, Infoshare Cofounder & CEO.
Artykuł
Artykuł

“Umieśćmy uczestnika w centrum naszego planowania” rozmowa z Grzegorzem Borowskim, Infoshare Cofounder & CEO.

Trwająca pandemia i wprowadzone od marca obostrzenia dały o sobie znać również branży eventowej. Za nami czternasta edycja Infoshare, konferencji…

Czytaj więcej

Newsletter - Ogarnij kryzys

Zapisz się na nasz newsletter. Będziesz dwa razy w tygodniu otrzymywać bieżące informacje na temat wsparcia dla przedsiębiorców oraz organizowanych przez nas spotkań doradczych i webinarów.